Výcvikový kemp v Kněžmostě

Nabízí možnost společného výcviku v překrásných honitbách na jiho-západním okraji Českého ráje. Jedná se o dvě honitby o celkové rozloze cca 4900ha, protkané nesčetným množství potoku s přilehlými rákosovými porosty. Ve zdejší krajině je na dvacet různě velikých, dobře za zvěřených rybníků, které zajišťují kvalitní přípravu pejsků na PZ či, SVZP. Rozsáhlé polní konplexy nás odmění dostatkem prostoru k výcviku a dle porostu i kvalitními stavy drobné zvěře. Druhá honitba je převážně lesní, zde se dá kvalitně pejsek připravit na veškeré práce v lesních honitbách - LZ, BZ, BZH, ZH. Mnoho cvičitelů ocenní i možnost výběru lesní kutlury, rozsáhlé vyprahlé bory střídají staleté bučiny, i smrkové monokutlury, či klasický smíšený les s hustým podrostem, zde též naleznete. Zvěř pro výcvik si buď dovezete vlastní a nebo mohu zajistit, ale je potřeba si uvědomit, že je třeba se i např.dle druhu zvěře částečně finančně podílet. Od července 2011 je možnost využít i znovu obnovenou umělou noru u mého kamaráda (lišky máme) - zde je potřeba domluva min. 14dní dopředu. Též zájem-majitelů norníků o norování v přírodních norách je vítan.              
Více informací na tel. čísle 721869814 popřípadě na e-mailu Petrmalecek80@seznam.cz.
V dnešní době budujeme obůrku s divočákem (též nutná domluva předem) a ohrádku pro přinášení lišky.

 

Když jsem před časem pořídil první štěně, v duchu jsem si maloval, jak fenečku budu připravovat k výkonu potřebných zkoušek k ověření vloh pro mysliveckou praxi. Oslovil jsem předem několik vůdců, kteří též následující rok povedou své svěřence ke zkouškám. V tu dobu jsem ještě netušil, že to chodí jako všude jinde a slib, který mi někdo dá, nebyl vůbec myšlen vážně. Přišla doba přípravy a sliby jsou tu tam. Jako začátečník, jste odkázáni na kynologickou literaturu, kde v některých případech je mnoho nesmyslů, popřípadě universálních návodů jak na to. Každý pes je samozřejmě originálem, každý jedinec má v uvozovkách jiný návod k použití. Hledat skupinu cvičících, to už byl doslova námět na film ze vzdálené budoucnosti. Na štěstí mám výborného přítele Luďka Višínského, který odvedl pejska BRT Gyr Korym Bohemia o rok dříve a v onom čase akorát zaváděl psa do myslivecké praxe. Dojížděl jsem v rámci výcviku jednou týdně do Semil, čas a náklady se zúročily vzápětí při samotných zkouškách.  Myslivecká, či lovecká kynologie – říkejme tomu, jak chceme, mě doslova chytla za srdíčko. V dnešní době jsem schopen podat pomocnou ruku začínajícím vůdcům, popřípadě se i v určité pravidelnosti stát se sparing partnerem při výcviku s pejsky.

 

Proč lovecký výcvik?

K loveckému výcviku lze nahlížet nejedním směrem. Důležité je uvědomit si co od svého psího svěřence očekáváme. Tedy jaký typ zkoušky je pro daný záměr vhodný, či dostačující?

 

Nečastěji se lze setkat se spojením práce psa při výkonu práva mysliveckého, což samozřejmě jednoduše řečeno znamená – nepostradatelná práce psa v revíru. Dle typu honitby a dalších důležitých skutečností se rozhodneme o vhodné rase psa. Pro nemysliveckou veřejnost uvedu skutečnost, která je upravena zákonem o myslivosti. Dle rozlohy a struktury honitby je provozovatel oné honitby povinen - mít k dispozici předepsaný typ lovecky vedených psů s předepsaným typem lovecké upotřebitelnosti.

Dalším motivem může být uchovnění jedince za účelem samotného chovu, jednotlivé kluby plemen pejsků mají své minimální požadavky pro chov, například i z výkonu. Dále se můžeme setkat s páníčky, kteří chtějí jen dopřát svým mazlíčkům z řad loveckých plemen pejsků – vyžití v podobě plnohodnotného loveckého výcviku, přičemž oni sami nebývají myslivci. Samozřejmě nesmím opomenout profesionální vůdce, kteří odvedou psa za účelem peněžité odměny od majitelů, kteří by výcvik nezvládli. Popřípadě prokážou vlohy loveckého psa a posléze jej, jak se říká, hotového prodají.

 

Myslivecká kynologie se dá rozdělit do tří skupin a zde mám na mysli u malých plemen –jako jsou teriéři a jezevčíci

 

1. práce pod povrchem – zkoušky nováčku ( norování )

 

2. Práce na povrchu bez aportu – ZV, LZ, BZ, BZH, HZ,

 

3. práce na povrchu s aportem SVZP, PZ, VZ

 

Zde je potřeba si ujasnit, jak jsem již psal,  co od psa budeme v revíru požadovat. Určitě není potřeba, tedy pokud se výcvik nestane naším koníčkem, psa ve vyloženě horské honitbě, kde vodní plochy a drobná zvěř není, připravovat na SVZP, popřípadě na PZ.

............... OMLOUVÁM SE JEŠTĚ NA TOM PRACUJI!!!

 

 

21.9. opět přijela MOK Kara a její panička, tentokrát jsme se zaměřili na drobné disciplíny v přípravě na VZ. S Emou jsem též využil situace a zaměřil jsem se na přípravu na BZH, dále na vlečku s králíkem a pohozené s pernatou zvěří 
  
16.9. nás návštěvou poctila maminka Emy se svými lidmi, využili jsme teplého dne a prozměnu jsme bordice vzali na vodu, Ema měla možnost nahanění kachen na vodní hladině, s aportem jsem opět habrovali, ale to nevadí - do zkoušek to dáme dohromady. Proběhli jsem téměř všechny disciplíny z PZ malých plemen

 

2.9. nácviky na PZ - zůčastnil se pejsek MOK od Jirky Lamberta ze Semil a fenečka MOK Kara - Sylvy Lepičové

 

9.8. pravidelně pomáháme při výcviku poslušnosti drsnosrstého jezevčíka Chara + probouzení jeho loveckých vloh